Aktualności / BUTA, LEKCEWAŻENIE, SZCZUJNIA

2019-06-25

BUTA, LEKCEWAŻENIE, SZCZUJNIA


Nie, nie będzie o wielkiej polityce. Będzie o walce Dawida z Goliatem, czyli walce dręczonych hałasem lotniczym Babic z potężnym i wpływowym lobby lotniczo-szkoleniowym. Jak Państwo wiecie, Stowarzyszenie Ciche Niebo Nad Warszawą odniosło drobny sukces w walce z warkotem nad głową tysięcy ludzi. Warkot nie będzie już słyszalny średnio co minutę, a średnio co sześć minut. Tak wynika z ograniczenia nałożonego Decyzją Biura Ochrony Środowiska jako organu środowiskowego Prezydenta m. st. Warszawy. To, co dręczeni przyjęli z pewnym niedosytem, wywołało wściekłość „przemysłu pogardy” skupiającego dotychczasowych beneficjentów układu na Lotnisku. Skala hejtu poraża. Absurd niektórych zarzutów powala.

Koronnym zarzutem jest zamiar przejęcia terenów lotniska przez aktywistów Stowarzyszenia, aby wybudować bloki mieszkalne. Terenów na ziemi Skarbu Państwa, w zarządzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przeznaczonych na ewakuacje ludności. Szczególnie aktywny w krzewieniu takich bzdur jest jeden z zastępców burmistrza Bemowa a zarazem lotnik. Czyj interes w tym momencie reprezentuje? Mieszkańców czy lotniczej samowoli uprawianej od lat nad trzema dzielnicami i dwoma Rezerwatami Przyrody. Wygląda na to, że Burmistrz zapomniał, że insynuuje publicznie i naraża dobre imię Stowarzyszenia. Wszystko wskazuje na to, że spotkamy się w Sądzie. Tym bardziej, że jego metody to szczucie na nas nieświadomej opinii publicznej.

Ulubionym zarzutem hejterów jest stwierdzenie, że nie trzeba było kupować mieszkań obok lotniska. Paradoks polega na tym, że loty po kręgu dokuczają bardziej dzielnicom ościennym tj. Żoliborzowi i Bielanom niż mieszkańcom Bemowa. Gdyby krąg nie miał 22 km długości a 4 km, jak kiedyś nad Chomiczówką, zarzut ten miałby jakiś sens. Dlatego w obliczu zapowiadanych inicjatyw Burmistrza Bemowa w obronie Lotniska proponujemy powrót kręgu nadlotniskowego nad Bemowo i Chomiczówkę. Nie wykluczamy wtedy odstąpienia od naszych inicjatyw. Skoro Bemowo kocha tak lotnisko, to niech to będzie miłość bezwarunkowa.

Wściekłość układu teraz jest o tyle niezrozumiała, że my doprowadziliśmy do wydania powyższej Decyzji po pięciu latach postępowania administracyjnego, w którym stroną było Lotnisko. Czy chociaż raz zajęło w tej sprawie stanowisko? NIGDY. Panowie byli zbyt dumni i pewni siebie, że nikt układu nie ruszy. Tym bardziej jakieś „słoiki”, z jakiegoś stowarzyszenia.

Gdzie byliście Panowie, gdy w roku 2018 Rady Dzielnic Bielan i Żoliborza ujęły się za dręczonymi hałasem i podjęły uchwały o likwidacji lotnictwa cywilnego na Lotnisku Babice. Powtarzam: LIKWIDACJI ! To jak się ma do tego nasz skromny postulat ograniczenia liczby przelotów po kręgu?

Gdzie byliście Panowie, gdy w roku 2018 Rada Miasta W-wy w Uchwale Program Ochrony Środowiska Przed Hałasem zobowiązała lotnisko do ograniczenia liczby lotów szkolnych i przelotów po kręgu a docelowo ich likwidację ? Miejscowe prawo też Was nie dotyczy?

Dotyczy Panowie. Zaręczam. Nie tylko miejscowe, ale i krajowe.

O czym wkrótce się przekonacie.

Zbigniew Franczak
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
Ciche Niebo Nad Warszawą