Aktualności / NIE BÓJCIE SIĘ!

2019-11-23

Gdy BOŚ 7 czerwca 2019 wydał Decyzję o ograniczeniu lotów po kręgu lotniska Babice do stu dziennie, kilka tysięcy ludzi dręczonych codzienną „porcją” kilkuset przelotów, mieszkańców Bemowa, Żoliborza i Bielan - przyjęło ten fakt jako zgodny z prawdą i naturalny. Powołany do tego urząd (Biuro Ochrony Środowiska), stwierdził w końcu, że hałas czyniony przez latające w kółko po kręgu nadlotniskowym awionetki negatywnie oddziałuje na środowisko (czyt. głównie ludzkie zdrowie) i ograniczył to oddziaływanie stosowną Decyzją (Ustawa Prawo Ochrony Środowiska art. 362). Urząd zauważył ponadto, że pomiary hałasu dokonywane przez lotnisko są czynione niewłaściwie i nie oddają rzeczywistej dokuczliwości hałasowej.

Kiedy więc BOŚ w końcu udało się ustalić stan faktyczny, okazało się, że zagrożone są prywatne interesy finansowe szkół latania. Mniej przelotów dziennie to mniej kasy od kursantów. Nieważne przy tym, że kursantów mają dziesiątki a dręczonych hałasem są tysiące. Liczy się tylko interes latających. Zaczyna się akcja zaciemniania prawdy. Na czele krucjaty staje Instruktor lotnictwa, szkolący na lotnisku Babice, jednocześnie z-ca burmistrza Bemowa obecnie poseł na Sejm z ramienia KO. Nie interesuje go meritum zagadnienia czyli dokuczliwość hałasowa dla mieszkających w obszarze 20-to kilometrowego kręgu. Sam popiera starania lotniska o budowę nowego hangaru obok bloku mieszkalnego. Tyle, że deweloperów widzi w naszym Stowarzyszeniu. Wymyśla spisek deweloperów. Skłania partyjnych kolegów z Rady Dzielnicy Bemowo do „kupienia” tych bredni i ci pocą własne stanowisko wbrew pokrzywdzonym hałasem mieszkańcom dzielnicy. Ciekawe czy zgodzą się na nowy hangar ? Na szczęście reszta ugrupowań politycznych w Radzie zachowuje obiektywność. Zostaje też zignorowany przez radnych Rady Żoliborza, dokąd udaje się lansować swoje brednie. Duża w tym zasługa radnych z ugrupowania Miasto Jest Nasze za co dziękujemy. Dziękujemy też za rzeczowe wystąpienie Zarządowi Dzielnicy Bielany, który zajął w tej sprawie obiektywne stanowisko.

Kłamstwa o chciwych deweloperach w Stowarzyszeniu CNNW  miały krótkie nóżki więc pora wylansować kolejny spisek. Jednym z dowodów przy wydawaniu Decyzji przez BOŚ, była zlecona przez BOŚ ekspertyza biegłego. Biegły wyłoniony został w otwartej i transparentnej procedurze. I, ku zdumieniu układu skupionego wokół lotniska, śmiał poprzeć stanowisko Stowarzyszenia CNNW w kwestii konieczności ograniczenia liczby przelotów po kręgu. A skoro tak, to znaczy, że biegły był w zmowie z Zarządem Stowarzyszenia CNNW. A skoro tak było, to sprawą powinna się zainteresować Prokuratura! Takie insynuacje pojawiły się w odwołaniu jakie złożyło zarządzające lotniskiem Centrum Usług Logistycznych i szkoła latania IBEX. Przy czym ograniczyło się tylko do pisemnej insynuacji w odwołaniu do BOŚ, samo nie zawiadamiając Prokuratury. Zrobiło to za to „uczynne” Biuro Ochrony Środowiska. Posunięcie BOŚ jest dla nas totalnie niezrozumiałe, bo zarzut, że jak biegły zgadza się z argumentacją jednej ze stron to może być z nią w zmowie jest groteskowy. Tak też uznała Prokuratura, bo sprawę szybko umorzyła, podkreślając, że zeznania biegłego były spójne i logiczne.

Apelujemy więc i do radnych i do urzędników i do wszystkich zainteresowanych. NIE BOJCIE SIĘ PRAWDY. Prawda jest taka, że z jednej strony są prywatne interesy szkół latania nadużywających przywileju korzystania po śmiesznie niskich stawkach z państwowego lotniska w środku stolicy i oferujących dzięki temu konkurencyjne stawki za szkolenia, a z drugiej cierpiący z tego powodu warszawiacy.

Piszę te słowa tuż po niedzieli  17-go listopada. Jeszcze kilka lat temu w listopadzie przelotów było niewiele. W tą niedzielę istna masakra. Pomiędzy godz 12.00 – 14.00 kilkadziesiąt przelotów nieraz w odstępach co kilkanaście sekund. Nasza skrzynka mailowa zapełniła się skargami zrozpaczonych ludzi.

NIE BÓJCIE SIĘ. POMÓŻCIE NAM.

Zbigniew Franczak

Prezes Zarządu Stowarzyszenia CNNW