Aktualności / KTO CHCE ZABUDOWAĆ LOTNISKO BABICE ? UCHWAŁA NASZEGO ZJAZDU

2021-09-07

W dniu 3-go września 2021 odbyło się Walne Zgromadzenie członków stowarzyszenia Ciche Niebo Nad Warszawą. Spośród spraw poruszanych na zjeździe duże poruszenie wywołała kwestia dezinformacji sianej przez pana Laska i jemu podobnych nt. rzekomego drugiego dna naszej działalności.
Otóż podobno nasza działalność zmierza do doprowadzenia do upadku lotniska Babice by na jego zgliszczach wybudować osiedla mieszkaniowe. Bo prezes CNNW jest też prezesem spółki zajmującej się m.in. zarządzaniem nieruchomościami. I dopiero te brednie mają drugie dno. Jakie? Zapraszamy do lektury uchwały podjętej w tej sprawie przez nasze Zgromadzenie:

 

 

Plik do pobrania >>>


Uchwała nr.10 Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Ciche Niebo Nad Warszawą odbywającego się w Warszawie w dniu 03.09.2021 r.

Stanowisko Stowarzyszenia Ciche Niebo Nad Warszawą w sprawie ataków na działalność Stowarzyszenia i zainicjowaniu społecznej dyskusji n. t. przyszłości terenów zajmowanych przez lotnisko Warszawa Babice w szczególności ich ochrony przed zabudową mieszkaniową i nie mieszkaniową ? przyjęta na Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia w dniu 3-go września 2021 r.


Celem Stowarzyszenia Ciche Niebo Nad Warszawą jest ochrona środowiska, głównie zdrowia ludzkiego mieszkańców Bemowa, Żoliborza i Bielan, mieszkających pod trasą kręgu nadlotniskowego lotniska Babice przed dokuczliwą emisją hałasu lotniczego. Cele te pozostają w sprzeczności z działalnością ośrodków szkolenia lotniczego operujących z lotniska Warszawa Babice, a wykorzystujących krąg nadlotniskowy do szkoleń praktycznych swoich klientów. Ośrodki te bezpośrednio lub poprzez swoich zwolenników bezpardonowo zwalczają naszą działalność często posługując się kłamstwem lub pomówieniem.

Kłamstwa te dotyczą głównie:
1. Zarzutu, że dręczeni hałasem sami są sobie winni bo nabyli mieszkania w okolicy lotniska. Tymczasem bardziej od okolic lotniska narażeni na hałas są mieszkający na trasie 22 km kręgu nadlotniskowego północnego i mniejszego kręgu południowego - mieszkańcy Bemowa, Żoliborza i Bielan, często mieszkający wiele kilometrów od lotniska.
2.Twierdzenia, że lotnisko prowadzi ciągłe pomiary hałasu, a te nie wykazują przekroczeń. Tymczasem przyrządy pomiarowe lotniska w liczbie dwóch są w niewystarczającej ilości i źle posadowione. Przyrządy wyłapują niewielkie ilości przelotów, a żaden nie mierzy hałasu w środowisku, w którym przebywają dzieci i młodzież. Pomiary te od lat są niewiarygodne.
3.Zarzutu, że działalność Stowarzyszenia zmierza do likwidacji lotniska i oddania terenów po lotnisku deweloperom celem ich zabudowy.

Tymczasem studium zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy dla tego terenu przewiduje zachowanie funkcji lotniska. To kładzie kres spekulacjom o możliwości zabudowy lotniska przez najbliższe lata. Stowarzyszenie z niepokojem jednak obserwuje politykę ?oswajania? mieszkańców Warszawy z możliwością zabudowy terenów lotniska. Zastanawiające jest w jakim celu państwowy grunt lotniska w części zamierza otrzymać na własność przez zasiedzenie Aeroklub Warszawski? Niektóre ośrodki szkolenia lotniczego z siedzibą na lotnisku powiązane są kapitałowo bądź personalnie z deweloperami. Np. General Aviation Services Sp.z o.o. jest udziałowcem w Curtis Development a prezes Runway Sp. z o.o. jest jednocześnie prezesem Eco Nieruchomości i udziałowcem w: Galinvest, Eco Property czy Smart Apartments. Lokalizacja terenów lotniska Babice dla lotnictwa cywilnego od czasów decyzji Prezydium Rządu z dnia 28.02.1975 r. pozostaje tymczasowa - do czasu: zrealizowania nowego lotniska usługowo sportowego w stołecznym województwie warszawskim? Czy pozostałe wtedy lotnictwo służb porządku publicznego potrzebować będzie 200 ha terenu nieomal w centrum miasta?. Chcemy zatem spytać mieszkańców Warszawy, organizacje miejskie, radnych, włodarzy miasta - jak wyobrażają sobie przyszłość terenów zajmowanych obecnie pod lotnisko cywilne Warszawa Babice. Kiedy i z jakimi zapisami zostanie utworzony plan zagospodarowania tych terenów? Podzielamy opinie mieszkańców Bemowa, że pozostały po lotnictwie cywilnym teren powinien pozostać otwarty i zielony bez możliwości zabudowy mieszkaniowej lub nie mieszkaniowej. Mówimy NIE potencjalnym deweloperom i uprzedzamy, ze nasze Stowarzyszenie nie będzie koniem trojańskim dla ich zamiarów. Naszym wyłącznym celem jest realizacja zapisów Uchwały Rady m.st. Warszawy z dnia 27 września 2018 r. p.n. Program Ochrony Środowiska Przed Hałasem dla m.st. Warszawy stanowiących: "Zobowiązuje się zarządzającego lotniskiem Warszawa Babice do podjęcia poniżej wskazanych działań:
- zwiększenie liczby punktów ciągłego monitorowania hałasu lotniczego w rejonie zabudowy chronionej.
- ograniczenie liczby lotów szkoleniowych, a docelowo ich likwidacji.
- ograniczenia do niezbędnego minimum lotów po kręgu, a docelowo ich likwidacji."

Uchwała POŚPH została przyjęta jednomyślnie przez stołecznych radnych ze wszystkich opcji politycznych. Po zrealizowaniu zaleceń POŚPH z 27.09. 2018r. przez zarządzającego lotniskiem Babice, działalność Stowarzyszenia Ciche Niebo Nad Warszawą zostanie zawieszona.