Aktualności / PO KONSULTACJACH W ZIELONYM MAZOWSZU

2013-10-12

W dniu 9 października 2013 w siedzibie Stowarzyszenia Zielone Mazowsze odbyły się konsultacje nt.hałasu lotniczego z udziałem specjalistów z Ligi Do Walki z Hałasem i gospodarzy - przedstawicieli Zielonego Mazowsza . Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Warszawy z dzielnic Piaski , Marymont , Żoliborz , Młociny , Wólka Węglowa . Byli też przedstawiciele Stowarzyszenia Ciche Niebo nad Warszawą i Grupy ds.Uciążliwego Halasu Lotniczego z Babic przy Komisji Infrastruktury Rady Dzielnicy Żoliborz.

Po wypowiedziach mieszkańcow zgodnie narzekających na dręczący ich hałas lotniczy emitowany przez lotnictwo cywilne korzystające z lotniska służb porządku publicznego Warszawa Babice głos zabrał prezes Ligi Do Walki z Halasem p.M.Kirpluk. Wyjaśnił podstawy prawne i normy obowiązujące przy pomiarach halasu lotniczego . Potwierdzil , że metodyka przy sporządzaniu mapy akustycznej dla halasu lotniczego nie oddaje rzeczywistych poziomów emitowanego halasu . Zalecał moitoring hałasu lotniczego nie tylko na zewnątrz budynków ale i wewnątrz mieszkań wskazując inny rodzaj norm wtedy obowiązujących.

Na zkończenie przedstawiciel kancelarii prawnej wskazał na możliwości powodztw cywilnych za emisję dręczącego hałasu. Konsultacje wykazały , że problem hałasu lotniczego na obszarze kręgu nadlotniskowego lotniska Babice jest już tak nabrzmiały, że decydentom nie uda się dalej odwlekać jego rozwiązania . W przeciwnym razie grozi im coraz radykalniejszy protest społeczny.

Ze spotkania wnioski wyciągnęło rownież Stowarzyszenie Ciche Niebo nad Warszawą . Wkrótce nasze konkluzje