Aktualności / GORĄCO ALE CICHO. JAKI PROCENT PRZELOTÓW PO KRĘGU WYKONUJĄ OŚR. SZKOLENIOWE?

2015-08-17

Tak cichego nieba nad głowami latem nie mieliśmy chyba nigdy. Ostatnie upały szkodzą na szczęście również dręczycielom z lotniska Babice. Z uwagi na obniżoną nośność powietrza i związane z tym względy bezpieczeństwa wprowadzono zakaz lotów szkoleniowych przy temperaturze powietrza powyżej 30 st. C.

Względna cisza w czasie ostatnich dni, kiedy temperatura przekraczała 30 st. dowodzi też, że przygniatającą liczbę operacji lotniczych wykonują kręcące się w kółko po kręgu nadlotniskowym samoloty ośrodków szkoleniowych. Dowodzą tego też nasze obserwacje. Szkodnicy starali się wykorzystać poranne chwile zanim temperatura sięgnęła 30 st. i hałasowali ile wlezie. I tak: W piątek 7-go sierpnia pomiędzy 8.15 a 9.15 po kręgu przelatywało 7 maszyn 18 razy, tylko 1 maszyna przeleciała raz – pozostałe 6 to samoloty ośrodków szkoleniowych. W sobotę 8-go sierpnia 9 maszyn w 1 godz. przeleciało 30 razy!, tylko 2 przeleciały jeden raz, pozostałe 7 kręciły się po kręgu często co parę sekund jedna za drugą.
W niedzielę 9-go sierpnia nie było zmiłuj. Pobudka dla paru tysięcy śpiochów, którym zachciało się w upalną niedzielę spać przy otwartym oknie już o 8.15 ! I 60 min. rodeo! Sześciu zuchów wykręciło 21 kółek. Tylko 3 maszyny po starcie poleciało w Polskę.

Reasumując: Wciągu 3-ch godzin 66 wielokrotnych ciągłych przelotów po kręgu dokonało 12 maszyn ośrodków szkoleniowych. Poza nimi POPRAWNIE  krąg nadlotniskowy do jednokrotnego startu wykorzystało SZEŚĆ maszyn! Łącznie wykonano 72 operacje z czego na powtarzalne loty ośrodków szkoleniowych  wypada 91.7 % !!! Dla ewentualnej weryfikacji tych danych podajemy oznaczenia w/wym. 12 maszyn: SP-GPA, SP-GPC, SP-GBC, SP-MAC, SP-GZP, SP-RWZ, SP-KOF, SP-FTB, SP-KFP, SP-KOL, SP-KGA,SP-Brak oznaczeń na dolnych płatach.

Szczegóły podajemy w zawiadomieniu do Prezesa ULC i Prokuratury, ponieważ w naszej opinii łamany jest zakaz lotów nad Warszawą wynikający z Rozporządzenia Min. Infrastruktury z dn. 11 czerwca 2010. Co groźniejsze tych 12-tu kursantów musi wylatać ca. 3600 !! kółek po kręgu. Upały zelżeją i dopiero zacznie się jazda. Powyższe dane wykazują też jak rozmija się z prawdą p. S. Żałobka z Min. Infrastruktury i Rozwoju, który w skandalicznie niekompetentnej odpowiedzi na Interpelację Pani Marszałek Sejmu wywodzi, że ośrodki szkoleniowe wykonują 1/3 ogólnej liczby lotów.
Ale to już temat na oddzielną notkę naszych AKTUALNOŚCIACH. Już wkrótce.