Aktualności / SPOTKANIE DRĘCZONYCH I DRĘCZYCIELI. NA CZYM STANĘŁO? NA NICZYM!

2015-10-06

Ale po kolei. Dzięki uprzejmości samorządowców z Żoliborza i burmistrza tej dzielnicy udostępniono nam salę konferencyjną w Urzędzie Dzielnicy dla zwołania spotkania zamieszkujących krąg lotniskowy i odpowiedzialnych za jego eksploatację. Spotkanie odbyło się 11-go września 2015.
Na zaproszenie przybyli : Dyrektor Dep. Prawnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pani Joanna Wójcik (ULC), Prezes Aeroklubu Warszawskiego Pan Rafał Woźnicki (AW), Przedstawiciel zarządzającego lotniskiem Centrum Usług Logistycznych Pan Piotr Tobjasz (CUL). Ich obecność cieszy bo dowodzi rangi problemu a i dowodzi też dozy odwagi bo co  usłyszą, mogli się domyślać. Niestety tylko tyle pozytywnego możemy powiedzieć o ich udziale w spotkaniu. O tym za chwilę. Zaprosiliśmy też wszystkich 6-ciu radnych reprezentujących w Radzie Miasta okręg Żoliborz/Bielany. Uciążliwość hałasowa lotniska warszawa Babice dotyka parę tysięcy mieszkańców tych dzielnic, więc wydawało nam się, że jest to znakomity temat dla  wykazania aktywności tych samorządowców. Na zaproszenie zareagował tylko radny PIS, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Pan Dariusz Figura, który wziął udział w spotkaniu. Radny Edmund Świderski (PIS), zareagował usprawiedliwieniem, że będzie nieobecny w W-wie.

Radny Michał Kondrat (PIS) nie odpowiedział nawet na zaproszenie, czym dał wyraz braku zainteresowania losem dręczonych mieszkańców Bielan i Żoliborza. Radna Agnieszka Jakowicka (PO) nie odpowiedziała nawet na zaproszenie, czym dała wyraz braku zainteresowania losem dręczonych mieszkańców Bielan i Żoliborza. Radna Anna Pabisiak (PO) nie odpowiedziała nawet na zaproszenie, czym dała wyraz braku zainteresowania losem dręczonych mieszkańców Bielan i Żoliborza. Radny Piotr Mazurek (PO) nie odpowiedział nawet na zaproszenie, czym dał wyraz braku zainteresowania losem dręczonych mieszkańców Bielan i Żoliborza.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele „Zielonego Mazowsza” Panowie Marcin Jackowski i Bogdan Ross. Pokrzywdzonych mieszkańców przybyło przeszło 20-tu. Honory gospodarzy spotkania pełnili Radny z Rady Dzielnicy Żoliborz Pan Ryszard Mazurkiewicz i Prezes Stowarzyszenia Ciche Niebo Nad Warszawą Pan Zbigniew Franczak. Co do przebiegu spotkania to nie wniosło nic nowego na drodze do rozwiązania problemu. Potwierdziło niewiarygodną skalę dokuczliwości hałasowej samolotów General Aviation  krążących bezprawnie w kółko nad gęsto zamieszkałymi trzema dzielnicami Warszawy. Jedna z uczestniczek spotkania zadała sobie trud policzenia ilości przelotów nisko nad swoim blokiem 29-go sierpnia 2015. Doszła do 298 razy !!! To największa liczba operacji lotniczych w POLSCE tego dnia !

Decydenci w zasadzie widzą problem ale:
ULC : Prezes nie ma oręża prawnego by to ukrócić (polemizowali A.Jakubowski i Z.Franczak), trzeba iść na Policję albo do organów środowiskowych.

AW: nie mamy kasy na przeprowadzkę, czekamy na ruch ze strony organów Państwa, dopóki można będziemy latać.

CUL: działamy legalnie, monitorujemy przeloty, szkolimy antyhałasowo – ten fragment spotkał się z ogólnym rozbawieniem.

Krótko mówiąc szkoda gadać. Do tych ludzi nic nie trafia albo musi nic nie trafiać.
Jest nadzieja ?
Jest.
Sami piloci widzą , że tak dalej być nie może. Jest grono zdecydowane wyprowadzić szkolenia poza Warszawę.

Szczegóły wkrótce!