Aktualności / SPOTKANIE W MINISTERSTWIE INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 14 X 2015

2015-11-05

Spotkanie poświęcone było szukaniu dróg dla wyprowadzenia cywilnego lotnictwa szkoleniowego z lotniska Warszawa Babice. Zorganizował je Pan Marek Kachaniak  Dyrektor Departamentu Lotnictwa
w tym ministerstwie – sam trener lotnictwa.

 

Tych, których chcemy wyprowadzić reprezentowali Prezesi Aeroklubu Polskiego i Warszawskiego.
Tych, którzy wyprowadzenia nie chcą bo na naszej krzywdzie robią kasę reprezentował Dyrektor zarządzającego lotniskiem Centrum Usług Logistycznych .Urzędników, którzy nic nie mogą i nic nie robią było również wielu ( MSW, ULC, BOŚ). I ja tam byłem, wodę mineralną i soki piłem – Prezes Stowarzyszenia Ciche Niebo Nad Warszawą.

 

W imieniu Stowarzyszenia przedstawiłem nasze racje : lotnictwo cywilne na lotnisku Babice uzyskało możliwość funkcjonowania na postawie decyzji Prezesa ULC z roku 2012 podjętych z naruszeniem prawa ( sprawa o unieważnienie cały czas przed WSA), 90 % z blisko 40.000 operacji lotniczych rocznie ( to daje Babicom trzecie miejsce w Polsce za Okęciem i Balicami w Krakowie) wykonują nad Warszawą komercyjne ośrodki szkoleniowe. Dziennie po trasie kręgu nadlotniskowego kilka maszyn szkoleniowych potrafi zadręczać nas do 300-tu razy, łamiąc zakaz lotów nad Warszawą, bo bezprawne procedury zatwierdził im Prezes Nic Nie Mogę, przepraszam Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wszystkie te operacje na kilkudziesięcioletnich rzęchach wykonują nad centrum miasta uczący się adepci. Lada moment dojdzie do tragedii.

 

I o czym tu mówić ?

 

W interesie samych ośrodków szkoleniowych jest wyprowadzka poza Warszawę.
Niestety . Instynkt samozachowawczy wykazał tylko organizator spotkania, jak wspomniałem sam trener lotnictwa. To on poddał pomysł aby zaapelować do rządu RP, który winien  podjąć zobowiązanie rządu PRL z roku 1975, że przekazanie Bemowa lotnictwu SPORTOWEMU jest tymczasowe do momentu znalezienia innej lokalizacji.

 

To on zaproponował lokalizację lotniska wojskowego w Zielonce na potrzeby lotnictwa szkoleniowego.
A co zebrani ?

 

Aerokluby : Jak nam zrobicie gotowe lotnisko to się przeprowadzimy byle nie za daleko bo nie będziemy tracić czasu na dojazdy ! (sic !) Jesteśmy organizacją non profit (cena kursu tylko 25.000 zł), sami nie będziemy inwestować. Urzędnicy : My nic nie możemy ! A właśnie, że mogą o czym w następnej notce. W konkluzji spotkania Dyr. Kachaniak miał przygotować projekt wystąpienia do MON o udostępnienie lotniska w Zielonce dla potrzeb cywilnego lotnictwa szkoleniowego.
Do dzisiaj projektu nie ma.
Jeszcze dziś urzędnicy minionego rozdania na swoich stołkach.

 

Jutro wszyscy od ministra do sprzątaczki się zmienią.
Zostanie chociaż ta notatka ze spotkania. No i Ciche Niebo nad Warszawą Prezesa nie zmienia.