Aktualności / POSH - SKŁADAMY UWAGI

2018-04-02

Konsultacje Programu Ochrony Środowiska przed Hałasem (POŚpH) to rzadka okazja, kiedy mieszkańcy Warszawy mają okazję wyrazić swoją opinię o tym, jak miasto wywiązuje się z jednego ze swoich obowiązków – walki z hałasem. To także okazja, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, gdzie i jaki hałas jest najbardziej dokuczliwy. Stowarzyszenie Ciche Niebo nad Warszawą proponuje złożyć uwagi w odniesieniu do działalności lotniska Warszawa-Babice. W wersji skróconej, polecamy napisać, że domagamy się wyeliminowania wielokrotnych lotów po kręgu przez tę samą maszynę.

W wersji rozszerzonej treść uwag najłatwiej sformułować odpowiadając na następujące pytania:

- Gdzie mieszkam, na jakim osiedlu/ulicy?

- Jaki korytarz powietrzny przebiega w pobliżu, do jakiego lotniska prowadzi?

- Jak intensywny jest ruch samolotów w tym korytarzu (jak często przelatują, ile lotów dziennie) i jakie są to maszyny? Lekkie/awionetki, helikoptery, dwusilnikowe śmigłowe, zestawy holujące szybowce ?

- W jakich godzinach i w jakiej porze roku hałas jest najbardziej dokuczliwy? Dlaczego? Czy można pracować / odpoczywać przy otwartym oknie?

- Czy w pobliskich terenach zielonych – w lasach, parkach – można odpocząć od hałasu, czy może tam też latają?

- Jaki rodzaj lotów jest dokuczliwy? Szkoleniowe, komercyjne, widokowe? Loty szkoleniowe najłatwiej rozpoznać po tym, że po kręgu lotniskowym latają w kółko w odstępach 7-9 minutowych te same maszyny.

- Czy piloci trzymają się wyznaczonej wysokości i tras przelotów?

- Czy BOŚ i ULC odpowiednio reagują na skargi w sprawie dokuczliwego hałasu i nietrzymania korytarzy przelotów?

- Jakich działań ze strony miasta i organów środowiskowych oczekuję w sprawie ograniczenia dokuczliwego hałasu  w zakresie dotyczącym lotnisk?

Ograniczeń lotów w wybranych godzinach? Wyeliminowania lotów wielokrotnych po kręgu wykonywanych przez tę samą maszynę? Przeniesienie lotnictwa cywilnego poza Warszawę? Wyeliminowania lotów szkoleniowych ? Do którego roku powinno to nastąpić?

Uwagi podpisujemy tak jak pisma do urzędów – imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania. Wysyłać najlepiej emailem na adres:

mapaakustyczna@um.warszawa.pl

lub pocztą: na adres Biura Ochrony Środowiska, pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa

Projekt POŚpH dostępny pod adresem: http://mapaakustyczna.um.warszawa.pl/pl/