Aktualności / SPOTKANIE U WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

2014-11-03

10-go października 2014 Wojewoda Mazowiecki p. Jacek Kozłowski zorganizował w swojej siedzibie spotkanie w sprawie poprawy stanu bezpieczeństwa na lotnisku Warszawa Babice.
W spotkaniu udział wzięło 21 osób, reprezentantów władz, samorządów, podmiotów zarządzających i korzystających z lotniska. Na spotkaniu dominował temat hałasu lotniczego emitowanego przez ruch samolotowy z Babic. Część uczestników spotkania potarzała wyuczoną przez lata mantrę, że problemu hałasu tak naprawdę nie ma, że normy nienaruszone, że urzędy nie mają wpływu, że szlachetna misja szkolenia, że lotnisko istnieje od I Wojny Światowej (sic !), że lotnisko co prawda budżetowe ale musi dorabiać etc.

Niemałym szokiem dla nich musiała być konstatacja, że treść tej mantry już nie obowiązuje ! Ich uświadamianie zaczął radny dzielnicy Żoliborz p. Ryszard Mazurkiewicz. W imieniu dręczonych hałasem wyraźnie postawił żądanie wyrzucenia lotów szkoleniowych poza granice Warszawy. Burmistrz Bemowa p.Krzysztof Strzałkowski potwierdził, że kwestia uciążliwości hałasowej z lotniska Okęcie i Babic  dominuje na każdym spotkaniu z mieszkańcami. Z-ca Burmistrza Bielany p. Grzegorz Pietruczuk potwierdził narażenie dzielnicy Bielany na częste przeloty z Babic .
Kropkę nad „i” postawił sam Wojewoda p. Jacek Kozłowski stwierdzając że „ choć nie ma możliwości zaprzestania wykorzystywania lotniska przez służby ratownicze, jego zarządca powinien wyeliminować pozostałą część ruchu lotniczego. „

Cieszymy się, że władza zaczęła słuchać pokrzywdzonych. Nie mamy złudzeń, że dla osiągnięcia celu musimy przekonać jeszcze parę osób i instytucji. Lecz, że cel osiągniemy nie mamy wątpliwości.